EN

maruvra@gmail.com

Ateliér
budova 45a
areál Toma a.s.
Otrokovice

Od roku 2013 pravidelně zpracovávám Pour féliciter pro nastávající rok formou instalace, performance, umělecké akce vyjadřující dané téma.

„Můžeš mít strach, ale nesmíš se bát.“ Ernest Hemingway

Od roku 2013 pravidelně zpracovávám Pour féliciter pro nastávající rok formou instalace, performance, umělecké akce vyjadřující dané téma.

„Zakazuji se ptát,
neboť vím, že není odpovědi,
jež by uhasila žízeň.
Kdo se ptá, hledá především
propast.“

Citadela / Antoine de Saint-Exupéry

Ústav makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i. v Praze Vás zve na výstavu

zahájení v pondělí 4. 9. 2017 v 18 hodin

4. 9.- 27. 10. 2017
Po – Pá, 8 – 18 hodin
Galerie Makráč
Heyrovského nám. 2, Praha 6 – Petřiny, 200 m od stanice metra Petřiny / www.imc.cas.cz

Pine cones je výstava prezentující obrazy, které autorka tvoří kontinuálně od roku 2014, reaguje tak osobitým způsobem na lidovou tvorbu ovlivněnou německou kulturou, na výzdobu vnějších stěn a štítů domů, se kterou se setkala v krajině Severních Čech. Šišky na domech jsou zde kladeny rytmicky vedle sebe tak, že vytvářejí ornament, či jen květinová seskupení. Od roku 2015 obrazy postupně prezentuje na skupinových výstavách, na téma reaguje i formou performance, která se poprvé uskutečnila při příležitosti reakce na verdikt města Břeclav o zamítnutí výsadby stromu. Performance má název Strom/dubový sad 02, a je doplněna zvukovou animací, při které v pozadí běží zvuk čištění kmene stromu. Jiným rozměrem je oltářní obraz po kapli sv. Víta v Sinutci, který prezentuje jednu z kompozic šišek.
Autorka hledá rytmus, vytváří obrazy s motivem šišek, které doslova konstruuje pomocí geometricky pevných linií, někde je vrství, nebo jen shlukuje. Vznikají tak rytmicky řazené šišky, které mnohdy v obraze vytvářejí pocit prostoru, pravidelná seskupení a vizuální řád. Samotnou malbu, odkazující na tradiční lidovou tvorbu výšivek poskládanou z jednoduchých prvků, ponechává náhodě.

Součástí vernisáže bude host:

Warana Psavomorecká /1990/

Občanským jménem Vladěna Ptáčková. Narozena v Hořovicích, žije a pracuje v Praze. Vystudovala obory Tvůrčí psaní a Redaktor – editor na Literární akademii Josefa Škvoreckého, momentálně studuje na Evangelické teologické fakultě obor Teologie křesťanských tradic. Působila jako redaktorka zpravodajských serverů Lidových novin a časopisu Týden, též přispívala recenzemi knižních titulů do kulturního magazínu A2. Momentálně je zaměstnaná u Městské knihovny v Praze jako technická redaktorka pro elektronické publikace v rámci projektu e-knihovna.
Dosud jí vyšla novela Čtyřstrunný kvartet u nakladatelství Beletris. Právě Čtyřstrunný kvartet vyjde opět jako e-knížka spolu s druhotinou Con sordino, a to na podzim roku 2017; v obou případech se jedná o lyrizovanou prózu. V roce 2009 obdržela od Vzdělávací nadace Jana Husa Cenu Bronislavy Müllerové. Kromě psaní tíhne i k ostatním druhům umění – zpívá, příležitostně se věnuje kresbě, malbě, grafice, fotografování, tanci a hře na hudební nástroje.

www.warana.cz

14.6. – 28.6. 2017
Vernisáž výstavy Entita krajiny a civilizace se uskuteční 14.6.2017 v 17:30 na UMČ Dlouhá 3, Brno-Bohunice

Skupinová výstava konající se při příležitosti oslav 780. výročí založení obce Bohunice představí vybraná díla od současných českých výtvarných umělců, která svým osobitým způsobem pracují s tematikou vztahu přírody a moderní civilizace, jehož jsme všichni součástí. Vznikne tak neobvyklé spojení umělecké instalace v interiéru i exteriéru bohunické radnice, přičemž toto prostředí nabídne zcela jiné možnosti jejího koncipování než tradiční galerijní prostor. Právě na tento zvláštní průnik se bude výstava snažit hravým a lehkým přístupem reagovat.
Na výstavě budou participovat umělci napříč různými médii. Těšit se tak můžete na fotografie známého českého výtvarníka Václava Stratila, malby Marie Vránové a Přemysla Procházky, svá sochařská díla budou prezentovat Marie Videmanová a Ondřej Bílek, k vidění budou i videoartové práce Dany Dvořákové, či performance dvojice ČIČI (Nikol Čížek Uxová, Michaela Čížková), která navíc naváže živou akcí přímo v průběhu vernisáže.

Výstava se uskuteční pod kurátorským vedením týmu galerie Monomach prostřednictvím kurátorek Dany Dvořákové a Pavly Maslejové. Pozice garanta projektu se ujal Michal Kincl. Autorem grafického vizuálu události je Vilém Röbsteck.

(Galerie Monomach je galerií orientující se především na spolupráci mladých umělců. Galerie sídlí na Gorkého 12 v Brně, pod kavárnou Falk.)

V pátek 31. 3. 2017 v Galerii SUTERÉN / Place Store
proběhne komentovaná prohlídka, prezentace autorů a promítnutí autorského snímku Emersion /2017 v rámci aktuálně probíhající výstavy, která končí 4. 4. 2017.